2025-07-20
Radio bland blommor och bin
Möt Ölands och Kalmars Radioamatörer på Station Linné helgen 26-27 juli.
Under lördagen kommer Ölands och Kalmars Radioamatörer att hålla föredrag, bl a om Ölands krisradiosystem och krisberedskap i vardagen – samt en del annat spännande. Hela helgen kan du se oss radioamatörer testa olika antenner, och prata och telegrafera med likasinnade i andra delar av världen.
Lättare än någonsin att bli radioamatör!
Kanske är du själv nyfiken på vad man kan göra som radioamatör? Då kan vi berätta att det är lättare än någonsin att få ett certifikat. I våras genomförde vi vår första kurs här på Öland, vilken blev mycket välbesökt. 11 nya radioamatörer har nu tillstånd att använda radiosändare, och flera av dem kommer att vara på plats och berätta varför de tog certifikatet, samt vad de får ut av hobbyn.
Föredrag du kan lyssna på
Lördag 10:00 — Information från amatörradioklubbarna
Arrangörsklubbarna berättar om verksamheten inom föreningarna.
Lördag 11:00 — Telegrafi, ”the noble art of amateur radio”
Mats Gunnarsson förklarar fördelarna med att använda telegrafi (morse)i, samt hur man kommer igång.
Lördag 12:00 — Amatörradio i naturen
Mattias Åbom berättar om hur man kan använda radion ute i naturen.
Lördag 13:30 — Bli radioamatör — nu enklare än någonsin!
Peter Lindquist berättar om det nya instegscertifikatet, samt om kursen vi kan hålla till hösten.
Lördag 14:30 — Ölands krisradiosystem
Enar Nilsson berättar om hur radioamatörerna på Öland kan stötta kommunerna med krissamband.
Lördag 15:30 — Krisberedskap i vardagen
Leif Nilsson berättar om hur vi alla kan bli mera förberedda, om det otänkbara skulle hända.
Precis alla är välkomna. Vi välkomnar speciellt er som funderar på att börja med radiohobbyn. Det kostar inget att vara med. Kom och gå som du vill! Station Linné ligger någon km söder om Skogsby längs väg 136.
Mer info på vår webbplats: www.sk7rn.se/station-linne.
Välkomna!
-